Dela nyhet
Rasmus Bolander fortsätter i AIK
17 apr, 19:00 0 kommentarer

AIK Innebandy är överens med Rasmus Bolander om en förlängning av det nuvarande avtalet till och med den 30 april 2024. Rasmus har sedan han kom till AIK säsongen 2017/2018 varit en bärande spelare och har den gångna säsongen stått för mycket solida insatser.
- Jag har fått mersmak på att tävla mot och med de bästa och ser fram emot nästa säsong. Förra säsongen var nyttig för oss som lag och vi lärde oss otroligt mycket som jag hoppas att vi kan ta med oss in från start i höst. Jag vill vara med och bidra till att etablera AIK i SSL och tror vi kan slåss högre upp i tabellen nästa år, säger Rasmus Bolander.
- Bolander har äntligen visat sin klass i SSL och det kommer mera. Han vinner flest dueller, täcker flest skott och startar flest kontringar. En viktig karaktärsspelare för AIK som alltid levererar hög intensitet i kommunikation, närkamper och bolltempo, säger chefstränare Magnus Jäderlund.
Redan säsongen 1999/2000 gjorde Rasmus sina första innebandyminuter i moderklubben FBI Tullinge. Till säsongen 2002/2003 flyttade han till Huddinge IBS där han var kvar i över tio år. I Huddinge gjorde Rasmus sin debut i Allsvenskan under säsongen 2012/2013. Säsongen 2014/2015 värvades Rasmus till Djurgårdens IF IBS och stannade där i två säsonger innan han säsongen 2016/2017 gick tillbaka till Huddinge IBS. Inför säsongen 2017/2018 anslöt Rasmus till AIK och gjorde därmed sin debut i Svenska Superligan. Den kommande säsongen blir därför Rasmus sjunde säsong i den svartgula tröjan.
Kommentarer